Jak zrobić sobie sześciopak?

 

c7231c5b1c09f5c5f67b4d2aad1e08c5.jpg

Ha! 😉

Pewnikiem i pędzikiem wszyscy zapylają tutaj, bo o to chodzi teraz, prawda? krateczka na brzuchu, zero tłuszczu, same mięśnie, twarde jak skała. Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę ze po 30 można świetnie wyglądać, ale kratka na brzuchu jak u 20 latka to już inna bajka. Jeśli jesteś ektomorfikiem lub ektomezomorfikiem (chudzielec lub tzw. ideał – szczupaczek z umięśnieniem, i raczej wyższy), wówczas jest łatwiej zbić tłuszcz, trudniej o masę mięśniową. Praca w kuchni jest dużo ważniejsza niż wizyty na siłownijedzenie to życie, codzienność, trening to performance, próba, koło zamachowe, narzędzie do zmiany ale nie jedyne lecz 2 lub 3 w kolejności, po diecie, po tym co jemy (bo każdy ma swoja dietę).

Restrykcyjność w jedzeniu, odstawienie na dłuższy czas smakołyków oraz różnorodność to podstawy diety na sześciopak.

Ważnym elementem diety jest faktyczne oszacowanie zapotrzebowania kalorycznego naszego ciała. Bardzo często się zdarza ze osoby zmieniające swoje żywienie na ” perfekcyjne” nie zjadają wystarczającej ilości kalorii w ciągu dnia – zdrowego trzeba zjeść więcej, zazwyczaj „grzeszki” maja  dużo większe nasycenie kaloriami przez dużą zawartość tłuszczu (znakomitego utrwalacza smaku) i spore ilości cukru.

Kilka razy sprawdzicie w necie ile co ma kalorii i szybko złapiecie orientacje w tym ile faktycznie kalorii zjadacie. Wspomagając się tabelami zapotrzebowania energetycznego możemy określić nasze spoczynkowe zapotrzebowanie zakładając sensowną wagę docelową (czyli np 3-6kg mniej niż jest) i dodać kilkaset kalorii extra przed lub po treningu.

Kolejną sprawą jeśli chodzi o 6 cio pak jest kwestia częstotliwości treningów. Zwłaszcza jak już jesteśmy bliżej celu, i coś już tam prześwituje na brzuchu.

Człowiek ma skłonność do przyspieszana pod koniec, czego by nie robił(!:)

Wiec jak już jest nieźle to chcemy szybciej, wiec dokładamy treningów w tygodniu, albo zwiększamy ich intensywność. Ciało nasze reaguje na taka sytuacje, większą retencja wody( pod skora zwłaszcza, co pogarsza widoczność mięśni), bardziej zmęczone ciało, po przekroczeniu pewnego progu zaczyna wysyłać więcej kortyzolu (hormonu stresu) co mobilizuje organizm również do tworzenia większych rezerw tłuszczu – stres jest sytuacja niepewną, wymagającą zabezpieczenia.

Długo trwający stres w połączeniu z wewnętrznymi stanami zapalnymi – a takie powodują częste treningi, złe jedzenie do którego ciągnie przy przetrenowaniu jeszcze mocniej(cukry w nadmiarze, tłuszcze trans – właśnie w takich sytuacjach dużo bardziej nam się chce takich produktów) – to wszystko oddala nas od sześciopaku brzusznego:).

Czyli bardzo często lepiej jest postawić na odpoczynek i relaks niż na dołożenie do reżimu treningowo – dietetycznego. Relaks ma nas odprężyć, i również przygotować na jak najbardziej efektywny odpoczynek – regenerację.

Dlatego trening codziennie ma sens tylko wtedy kiedy następuje logiczna rotacja intensywności oraz angażowania poszczególnych łańcuchów mięśniowych (czyli kilku mięśni części ciała które lubią ze sobą współpracować:). Nawet wówczas jednak długo tak się nie da, to znaczy da się, ale to oznacza ze nie przywykliśmy traktować siebie samych dobrze i raczej nie rozumiemy po co mielibyśmy. Nie dawajcie sobie wmówić ” no pain no gain”. Owszem ból jest, ale ból słabości w wytrwaniu, i ból niewdzięczności życia:P, wytrwałość to będzie nasza siła którą zyskamy, na długo, bez względu na stan sześciopaku czy masy mięśniowej.

Dorosły, albo raczej dojrzały człowiek musi rozumieć że lansowane obecnie wzorce wyglądu to abstrakcyjny i bardzo często niestety nienaturalny stan rzeczy.

Dlatego kiedy słyszy się teksty „kiedy ja będę tak wyglądać” – pyta 40 letnia kobieta patrząc na 16 letnie (postarzone makijażem i strojem) modelki to wiadomo ze najpierw trzeba dojść do ładu z głową, ze sobą, i skupić się..

tak – skupić się, na sobie i na swoim treningu a osiągniesz spokój na długo, a cele będą łatwiejsze do osiągnięcia – nie tylko te dotyczące brzucha.

9d2bcf7986a1ef1f2349d8946e11ce27.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: