RECEPTA NA ELESTYCZNOŚĆ

ROZCIĄGANIE PO 40 ROKU ŻYCIA

NAWET CI KTÓRZY SPECJALNIE NIE INTERESOWALI SIĘ WCZEŚNIEJ ROZCIĄGANIEM ZAPEWNE SŁYSZELI PRZESTROGI O TYM ABY NIE ROBIĆ ĆWICZEŃ ROZCIĄGAJĄCYCH NA ZIMNO. ABY ĆWICZENIE ROZCIĄGAJĄCE PRZYNIOSŁO NAM KORZYŚCI NALEŻY ROZGRZAĆ I PRZYGOTOWAĆ CIAŁO. WARTO ZADAĆ SOBIE PYTANIE ALE JAK ROZGRZAĆ. WIELE OSÓB ZUPEŁNIE NIE ROBI ROZGRZEWKI, I CO WARTE PODKREŚLENIA NIE ZAWSZE JEST TO KONIECZNE. ALE ZOSTAWMY MŁODZIEŻ Z JEJ ROZWIĄZANIAMI, U NICH CZĘŚCIEJ WSZYSTKO DZIAŁA.

DOCHODZĄC DO SEDNA, MOŻNA POWIEDZIEĆ ŻE ROZGRZEWKA TO RUCH, KTÓRY JEST BEZPIECZNY,  I TRWA ODPOWIEDNIO DŁUGO ABY PODNIEŚĆ GLOBALNĄ TEMPERATURĘ CIAŁA. BEZPIECZNY RUCH TO RUCH SPOKOJNY LUB UMIARKOWANIE SZYBKI W ZAKRESIE W KTÓRYM NIE WYSTĘPUJĄ ŻADNE OGRANICZENIA RUCHOWO BÓLOWE. CZYLI WYKONYWANIE SZEROKICH OBROTÓW RAMIONAMI WÓWCZAS GDY CZUJEMY DYSKOMFORT W BARKU, CZY WRĘCZ KŁÓCIE, JEST ZŁYM POMYSŁEM KTÓRY W NAJLEPSZYM WYPADKU ZOSTAWI NAS W TYM SAMYM STANIE PO TRENINGU, JEŚLI NIE DOPROWADZI DO UTRWALENIA OGRANICZEŃ I DOLEGLIWOŚCI.

WRACAJĄC DO ZWIĘKSZONEJ TEMPERATURY CIAŁA, NALEŻY TEŻ ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA TO ŻE PIERWSZE KROPELKI POTU NIE SĄ SYGNAŁEM ŻE NASZE ŚCIĘGNA STAŁY SIĘ DUŻO BARDZIEJ ELASTYCZNE NIŻ NA POCZĄTKU. ŚCIĘGNA POTRZEBUJĄ DELIKATNEJ STYMULACJI. WTEDY ZACZYNAMY ZWIĘKSZAĆ ZAKRESY RUCHU DAJĄC IM DELIKATNY WYGODNY I CAŁKIEM KRÓTKI BODZIEC – 10-20 SEKUND. ISTOTNE JEST ABY „PRZEJŚĆ SIĘ” PO CAŁYM CIELE, OD DOŁU DO GÓRY LUB ODWROTNIE.

IDĄC W GŁĄB STRATEGI ROZCIĄGANIA, NALEŻY POMYŚLEĆ W JAKIM CELU JE WYKONUJEMY, A MOŻE RACZEJ W JAKIM STANIE JEST TO CO CHCEMY ROCIĄGAĆ. NATURALNYM NASZYM SKOJARZENIEM Z ROCIĄGANIEM SĄ ZAZWYCZAJ DWA STANY KIEDY TO OZNAJMIAMY : „PRZYDAŁO BY MI SIĘ ROZCIĄGANIE..”.

  • PIERWSZY STAN TO ODCZUCIE ZNIERUCHOMIENIA, OGRANICZENIA ZAKRESU RUCHU CIAŁA W RÓŻNYCH OSIACH, ODCZUCIE ODNOSZĄCE SIĘ DO CAŁEGO CIAŁA.
  • DRUGA SYTUACJA TO ODCZUCIE NAPIĘCIA AŻ DO BÓLU W KONKRETNYCH PUNKTACH NASZEGO CIAŁA – DÓŁ PLECÓW, PRZÓD BARKÓW, NADGARSTKI, SZYJA/KARK, PLECY.

CZĘSTO MAJĄ MIEJSCE OBA Z POWYŻSZYCH SYGNAŁÓW.

IDĄC TROPEM KLASYCZNYM „SĘK W TYM” ŻE ZAZWYCZAJ JEŚLI JUŻ PODEJMIEMY DZIAŁANIA I ROZCIĄGAMY SIĘ, TO ROBIMY TO ALBO ZBYT INWAZYJNIE, SZYBKO I OSTRO, ALBO KONCETRUJEMY SIĘ NA TYCH NIEWYGODNYCH PUNKTACH KTÓRE ODCZUWAMY NAJBARDZIEJ.

A FAKTY WYGLĄDAJĄ TAK ŻE ODDZIELANIE PUNKTÓW OD CAŁOŚCI JEDYNIE UTRWALA OGRANICZENIA. JEDYNIE HOLISTYCZNE PODEJSCIE DO CIAŁA POZOSTAWIA NA TYLE TRWAŁY REZULTAT ABY POPRAWIĆ DOBROSTAN NA DŁUŻEJ I BYĆ NA DRODZE DO ZLIWKWIDOWANIA DOLEGLIWOŚCI.

NAJWDZIĘCZNIEJSZYM SPRZYMIERZEŃCEM I NARZĘDZIEM DO NIWELOWANIA NEGATYWYCH SKUTKÓW PRZECIĄŻEŃ I PRZYKURCZÓW MIĘŚNIOWYCH JEST : GRAWITACJA!:)

TO GRAWITACJA POKAZUJE JAK JESTESMY WYPROSTOWANI LUB KRZYWI, JAK ROZKŁADAMY OBCIĄŻENIE NA STOPY, JAK PORUSZAMY SIĘ KOMPENSUJĄC OGRANICZENIA I DOLEGLIWOŚCI. MAŁO TEGO – WIELE WZORCÓW RUCHOWYCH JEST W STANIE WSKAZAĆ CECHY CHARAKTERU BEZ PRZEPROWADZANIA ROZMOWY Z DANĄ OSOBĄ. NAJTRWALSZE DRZEWA TO TE ELASTYCZNE. TWARDE W KOŃCU PĘKNĄ. ELSTYCZNOŚĆ TO NIE ROBIENIE SZPAGATU CZY DOSIĘGANIE JEDNĄ CZĘŚCIĄ CIAŁA DO DRUGIEJ (HEHE😊). ELASTYCZNOŚĆ TO UMIEJĘTNOŚĆ UŻYCIA SWOJEGO CIAŁA W SPOSÓB PŁYNNY I HARMONIJNY, ZAKRESY RUCHÓW SĄ NARZĘDZIEM NIE WYTYCZNĄ.

CZUJMY SIĘ SILNI, ODPRĘŻENI I GOTOWI NA WYZWANIA JAKIE SOBIE SAMI POSTAWIMY I JAKIM PRZYJDZIE NAM SPROSTAĆ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: