Ile tego H2O?

Nawodniony organizm wygląda lepiej i zdrowiej, funkcjonuje efektywnie, oczyszcza się skutecznie oraz dba o właściwą elastyczność poszczególnych tkanek. Elastyczność daje naw wytrzymałość na kontuzje. Woda stanowi 60% naszego ciała, i jest niezbędna dla prawidłowych przemian i procesów metabolicznych.  Dorosły, zdrowy człowiek potrzebuje około 3-4 litrów wody dziennie. Jest to oczywiście średnia statystyczna, a jak wiemy „kiedy jedną nogą stoimy w ognisku a drugą w lodowatej wodzie” to statystycznie jest nam w sam raz”. Znaczy to że odchylenia od tej ilości  są wręcz regułą i należy odnosić się do osobniczych zachowań dietetyczno – lifestajlowych przy uwzględnieniu złotej zasady że żadna drastyczna zmiana nie jest dobra, efekty natomiast przynoszą małe kroki na całe życie. Oprócz danych ogólnych – uśrednionych, i odniesień do powyżej nadmienionych czynników, należy wziąć pod uwagę dodatkowy czynnik jakim jest usystematyzowany (lub nie…J) wysiłek fizyczny. Im ciało mniej przywykłe do intensywniejszego ruchu tym większym zaskoczeniem dla niego będzie trening. Można też zakładać że potliwość się zwiększy, a razem z potem ucieka z nas woda, sód, potas, wapń i magnez. Czyli rozpoczynając przygodę treningową należy pamiętać o tym że trening to dla ciała nowa sytuacja, i należy je nawodnić nieco bardziej przed wysiłkiem, trochę w trakcie, oraz po ćwiczeniach – a  oprócz kilku godzin po treningu, również następnego dnia – aby uniknąć niekontrolowanych skurczy mięśni, oraz by przyspieszyć regenerację i powrót do homeostazy, czyli stanu wewnętrznej równowagi biochemicznej.

Zadacie pytanie: no dobrze ale ile to jest trochę? Słuszne pytanie! Na które najskuteczniej odpowiemy sobie sami, albo raczej odpowie nasze pragnienie. Należy słuchać sygnałów naszego ciała, i nie przeginać w żadną stronę. Im bardziej w las, a my trenujemy ciężej i ciężej, tym wskaźnik pragnienia potrzebuje wsparcia w postaci dodatkowych danych – waga przed i po wysiłku powinna być podobna, ponieważ różnica (zakładając że ważymy się bez mokrego ubrania)  to ilość wody jaką utraciliśmy w wyniku wysiłku.

Stan naszego nawodnienia dobrze obrazuje  wygląd moczu, który powinien mieć jasnożółty kolor, i być klarowny. Zbyt intensywny zapach, a przy okazji często ciemny kolor wskazuję na pewien stan odwodnienia. Wymienię teraz kilka, niestety mało przyjemnych efektów które mogą ułatwią stwierdzenie czy jest się odwodnionym. Ciekawe że zbierając tylko kilka tych objawów do kupy możemy zdiagnozować wiele trudnych i powszechnych chorób cywilizacyjnych. Ciekawy jestem jak często lekarz porusza temat ilości wypijanej wody przez pacjenta…

Objawy odwodnienia organizmu mogą się przejawiać poprzez:

 • Zapadnięte oczy
 • Ból głowy / zawroty głowy
 • Suchość skóry
 • Suchość oczu – przekrwione i suche
 • Poczucie silnego pragnienia
 • Zastałe ciało, stawy, bolesność ciała
 • Silne Zakwasy po niezbyt ciężkim treningu (jak na Ciebie)
 • Długotrwałe infekcje i choroby
 • Zmęczenie i zniechęcenie do wszelkiej aktywności
 • Bulgotanie w brzuchu jak na głód
 • Zaparcia i rzadkie wizyty w toalecie (na siku 6-7 razy na dobę/ kupa to od 3 razy dziennie do 3 na tydzień mieści się w zdrowej normie) – zatem tłumaczenie że nie pije bo sikam jest naprawdę nie na miejscuJ
 • Zwiększenie łaknienia na słodycze – to ciekawe, że kiedy organizm ma zbyt mało wody do wytworzenia z własnych źródeł glukozy, wówczas szepcze nam: zjedz coś najsłodszego…
 • Podwyższone tętno
 • Utrudniona koncentracja i irytacja
 • Nieprzyjemny oddech
 • Kac – ! vegas .

15 objawów leczonych wodą!

16 leczony jest również przez umiar.

Do przywrócenia równowagi w ciele przy mniej lub bardziej kryzysowym odwodnieniu przyczynią się najlepiej specjalnie dedykowane mikstury. Te ogólnodostępne, czyli izotoniki w formie suplementów dość sprawnie i szybko pozwolą naw wyrównać zakłócony bilans elektrolitowy. Mieszanka wody z dodatkiem soli, miodu i np. cytryny również świetnie spełni swoją funkcję ale… tutaj kwestię proporcji trzeba opracować samemu (zaleca się od szczypty do pół łyżeczki soli himalajskiej na szklankę wody).

Jeśli wahacie się który suplement wybrać to polecam prześledzić fora „starych wyjadaczy” napojów izotonicznych czyli między innymi długodystansowych biegaczy.

 

Choć można wypić zbyt dużo wody, to dzieje się to rzadko.

Przewodnienie hipotoniczne łączy się z niebezpiecznym spadkiem ilości sodu we krwi i najczęściej przydarza się maratończykom lub osobom narażonym na duży, długotrwały wysiłek kiedy spożycie wody zaczyna stymulować wypłukiwanie sodu, komórki pęcznieją celem przywrócenia równowagi a ciśnienie krwi niebezpiecznie wzrasta. Najbardziej narażone stają się tu komórki mózgowe gdyż umieszczone w twardej czaszce nie mają się gdzie podziać co w efekcie może spowodować uszkodzenie mózgu, śpiączkę lub śmierć.

Nadużywanie alkoholu, i pice dużych ilości kawy zabiera nam z organizmu duże ilości wody, a alkohol pozostawia po sobie ślad który należy regularnie oczyszczać wodą.

Nasze zapotrzebowanie na wodę zwiększy się również – oprócz czasu treningu, podczas gorączki, diety bogatej w błonnik, upalnej pogody lub gwałtownej utraty płynów jak np. w wypadku grypy żołądkowej (wymioty i biegunka) – ostatnio miałem, wiem, to jest niewątpliwie utrata szybka i obfita…

Starajmy się stosować do picia najbardziej neutralną wodę – wodę źródlaną. Wszelkie inne mineralne wody zostawmy sobie w charakterze uzupełnienia – wody mineralne  mogą niepotrzebnie obciążać organizm przez ich nasycenie składnikami mineralnymi. Jako dodatek prozdrowotny szklanka mineralnej tak, jako regularne źródło wody – nie bardzo.

Ilości wody spożywanej jednorazowo nie powinny być zbyt duże. Lepiej dbać o nawodnienie często a w mniejszych ilościach, mając na uwadze ile za nami wypite i ile powinniśmy aby czuć się dobrze.

Jeśli pijecie napoje inne niż woda, to wszelkie gazowane napoje starajcie się ograniczać. Nawet te bezcukrowe, słodzone słodzikiem potrafią nieźle namieszać w naszym metabolizmie, nie na zdrowie. Co gorsza efekty długotrwałego stosowania substancji słodzących bezcukrowych nadal są owiane tajemnicą. I będą bo to taki rynek że nie ma przebacz. Lepiej raz na jakiś czas napić się szklanki zwykłej słodkiej koli niż codziennie ją popijać utwierdzając się w przekonaniu że to ta niby zdrowsza/mniej tucząca,  bezcukrowa.

Kawa jest super – tak uważam, jestem kawiarzem, kocham. Jednak pita przed treningiem powinna być poparta zwiększonym przyjęciem wody, lub nawet napoju izotonicznego. Po treningu również taką procedurę bym zalecał. Jednak robienie tradycji z kawy przed treningiem to nie najlepszy pomysł, czyli czasem super, ale ciągle to bez sensu. Kawiszcze zakwasza nam organizm, więc dla zniwelowania skutków szklanka wody z sokiem z cytryny byłaby niezłym pomysłem – bo jeśli nie wiecie tego jeszcze, to powiadam że kwaśna cytryna organizm odkwasza.

Znakomitą alternatywą do picia są przeróżne napary ziołowe (mowa tutaj o standardowych ziołach do picia ogólnodostępnych…:). Mam na myśli wszelkie propozycje od herbaty zielonej począwszy poprzez szerokie spektrum rynkowych możliwości. Unikajmy gotowych torebek, to są produkty standaryzowane  które nie wyglądają jak liści ale jak proszek i mają smakować od razu.

Wybierajmy napary do przygotowania, opierające się na widocznych wysuszonych liściach, których miejsce pochodzenia nie mieści się gdzieś w okolicy Czernobyla. Wysuszone rośliny nie mają jaskrawych kolorów zazwyczaj, co bywa dobrym wyznacznikiem zakupu. Pite schłodzone, choć w parze:) z goździkami, imbirem, limonką, delikatnie przyprawione miodem, potrafią być bardzo smaczne i funkcjonalne. Ale o funkcjonalnych napojach kiedy indziej.

Pijmy na zdrowie! 😉

 

Zdjęcie: https://pl.pinterest.com/pin/133348838947352409/

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s