Cellulit – jak trenować i jakie ćwiczenia dobierać aby się go pozbyć?

Około 90 % kobiet w ciągu życia ma do czynienia z cellulitem. Główne przyczyny umiejscowione są na styku stylu życia, diety, zmian hormonalnych oraz wieku. Twierdzenie że jest to całkiem naturalny objaw zupełnie nie pomaga w jego zaakceptowaniu i większość z nas pozbyła by się cellulitu z radością. Napisałem „my” ponieważ mimo iż o wiele rzadziej, doświadczają go również mężczyźni.

Jedną z pierwszych przyczyn różnic w częstości występowania u obu płci jest estrogen. To estrogen jest jednym z czynników wpływających na retencję pewnego poziomu tkanki tłuszczowej w komórkach.  W opozycji do estrogenu u mężczyzn występuje znacznie większa ilość testosteronu – hormonu stymulującego rozrost umięśnienia oraz obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej.

Różnice w organizacji tkanki łącznej są kolejnym elementem predestynującym kobiety do gromadzenia „tkanki miękkiej”. Grubsza skóra u mężczyzn lepiej maskuje występowanie cellulitu.

Tkanka tłuszczowa u mężczyzn najczęściej gromadzi się w talii i na brzuchu, natomiast u kobiet na biodrach, pośladkach i udach. Wynika z tego że mężczyznom łatwiej pozbyć się cellulitu i nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Zanim przejdziemy do ćwiczeń, spróbujmy podsumować inne metody walki z brzydkim tłuszczem które niosą za sobą małe sukcesy.

Jednym z pierwszych czynników jakie najczęściej przychodzą do głowy, a jednocześnie faktycznie mają bardzo istotny wpływ na wygląd skóry i ilość tłuszczu jest odpowiednia dieta. Potrawy bogate w witaminy, przeciwutleniacze, błonnik, produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, wszystko to będzie stanowić znakomitą bazę do poprawy zdrowia oraz wyglądu. Unikanie produktów przetworzonych, dużej ilości tłuszczów zwierzęcych oraz słonych potraw dopełni całości.

W ślad za zdrowym odżywianiem podążają oczywiście unikanie toksyn, które przylegając do komórek są przyczyną nasilania się cellulitu.

W dalszej konsekwencji, ciało potrzebuje wody aby oprócz nadrzędnego nawodnienia komórek, mieć substancję aby optymalnie oczyścić ciało z toksyn oraz efektów przemiany materii. Tłumaczenie tych którzy piją mało wody (1,5l dziennie max) –  „że nie ma co tyle pić, bo się potem ciągle chodzi do toalety”, mimo iż jest wręcz nagminne (zwłaszcza u osób dojrzałych), nie ma kompletnie sensu. Zwiększone spożycie wody źródlanej poprawia metabolizm, wygląd i samopoczucie, a jak niedawno wykazano, dobre nawodnienie mózgu stanowi istotny czynnik w wystąpieniu i rozwoju choroby Alzhaimera.

Masowanie i szczotkowanie ciała przy pomocy wyspecjalizowanych gąbek, szczotek itp., narzędzi efektywnie potrafi zmusić cellulit do odwrotu. Poprzez stymulację wierzchniej warstwy skóry, spychamy głębiej cellulit, a ukrwiona skóra, lepiej odżywiona, wygląda lepiej.

Z dokumentu wyemitowanego przez BBC w 2017 roku wynika(„THE TRUTH ABOUT LOOKING GOOD”), że już po 5 tygodniach stosowania tej metody widoczna jest istotna różnica.

Wszystkie elementy wymienione powyżej u każdego zadziałają z inną siłą, ale istotne jest aby podejść całościowo do problemu jeśli faktycznie chcemy coś zmienić.

Na końcu, na deser, ćwiczenia na cellulit.

Ćwiczenia zwiększają krążenie krwi i wytwarzają ciśnienie dzięki któremu efektywniej krew dociera do głębszych krańców ciała. Częsty trening, nawodnionego ciała stymuluje komórki do poprawy elastyczności, lepiej odżywia i oczyszcza. Efektywny trening pobudza metabolizm, podkręca go na dłużej i promuje spalanie tkanki tłuszczowej.

Jakie ćwiczenia wybrać aby odnieść sukces? Skupiajcie się na podstawowych grupach mięśniowych. Przede wszystkim ćwiczenia na nogi, plecy oraz klatkę piersiową. Machanie rękami (jeśli nie są to zajęcia grupowe TBC na przykład) z małymi handelkami zmęczy was, ale skutek z tego niewielki.

Ćwiczenia na nogi dobierajcie tak aby móc prawidłowo wykonać cały ruch bez bólu i dyskomfortu a jednocześnie przy dużej dbałości aby był on pełny – pełne ugięcie kolan, pełny ruch nóg w stawie biodrowym. Wszystko przy zachowaniu dobrej wyprostowanej sylwetki. W zasadzie ze swojego doświadczenia wiem że ważniejszy na początku jest pełny ruch niż obciążanie tego ruchu – czy to ciężar własnego ciała, czy też obciążenie w postaci hantli, sztangi itd.

Przysiady przy drabince są świetną propozycją, ponieważ większość osób jest w stanie je wykonać przy doborze odpowiedniego odciążenia ( umiejscowienie stóp i dłoni).

1CA400F3-60FE-490C-A3BB-47538BA2508E.JPEG

Bezpieczne podskoki będą znakomitym narzędziem do ujędrniania i podkręcania metabolizmu. Możemy zarówno zadbać o miękkie i amortyzujące podłoże jak i również użyć wsparcia dla ramion aby nie obciążać stawów kolanowych i skokowych całym ciężarem naszego ciała.

97230697-9C1C-4362-B373-3E11B911817C.JPEG

 

 

 

Według mnie optymalnie jest łączyć ćwiczenia które zwiększają ciśnienie krwi (duże grupy mięśniowe, ćwiczenia złożone i łączone, oraz ćwiczenia stabilizujące  – jako istotna, choć spokojniejsza wersja powyższych ). Dokładamy do tego ruchy, które powodują rozciąganie całych struktur powięziowych (pozycje z jogi, pozycje ciała rozciągające nas od stóp do głowy, długotrwałe napinanie połączone z wyciąganiem), oraz masują skórę poprzez np. podskoki. (pajacyki, podskoki obunóż, przeskoki, kickback jump, skipping, skateing, burpees – krokodylki (wersje w odciążeniu, czyli np. z pozycją dla dłoni powyżej poziomu).

92D17CEC-1C6A-4A1B-BBE3-A5ACC3B35B88.JPEG

Cały trening nie powinien trwać dłużej niż 45 minut. Trenujcie 3x tygodniu, dynamicznie lecz nie za długo, czujcie się po treningu naenergetyzowani nie zmordowani. Warto dodać że prysznic po treningu to też znakomity moment na masaż i zastosowanie wspomagających kosmetyków antycellulitowych oraz użycia np. baniek chińskich. Skóra po treningu jest bardziej podatna również na stymulację temperaturą – mimo chłodu wato po ciepłej wodzie zdecydować się na strumień zimnej. Naczynka krwionośne zaczną się gwałtownie obkurczać a nasza skóra dostaje wspaniały bodziec do ujędrnienia.

Udanych treningów i spektakularnych rezultatów!

A245E83A-6095-4666-AEBF-71DB87CFAD9B.JPEG3810F0EB-256A-4421-9158-398545CE467E.JPEG

 

 

A245E83A-6095-4666-AEBF-71DB87CFAD9B.JPEG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: