Jak zacząć trenować?

Najważniejsze w Waszym treningu jest to, że tempo i intensywność mają być wasze, w zgodzie z waszymi możliwościami i energią.

Nie ma sensu na początku przygody z treningiem podejmować wyzwań które są ponad nasze siły (albo co gorsza nie są Wasze, tylko kopiowane od kogoś kto wygląda tak jak byśmy siebie chcieli widzieć). W świecie treningów jest miejsce dla każdego – a co ważniejsze doświadczenia każdego są równie istotne. Dlatego nie oglądajcie się na wyniki na początku. Stwórzcie swój świat treningu, swoją świątynię, gdzie istnieje dyscyplina i reguły pochodzące od Was. Na początku budowania takiej świadomości treningowej natrafimy na mnóstwo czynników które będą działy się w trakcie – czynniki te stanowić będą szkielet, szkic konstrukcji naszego świata łączenia się z naszym ciałem. Pamiętajcie że nie tworzymy tego wspaniałego miejsca dla nikogo oprócz nas – to jest nasz warsztat pracy nad sobą.

Najważniejsze zasady rozpoczęcia treningów dla początkujących

Zacznij od posiłków!

• Lekki posiłek -1h przed treningiem – mięśnie zaopatrzone są w energię, posiłek już nie ciąży, możemy trenować efektywnie.

• Lekki posiłek 45min-1h po treningu – ciało otrzymuje informację że po dużym wysiłku nie doprowadzamy do kryzysu energetycznego, w związku z czym organizm nie broni się tworzeniem zapasów (tłuszcz), a odpowiednio odżywiony zaczyna spalać kalorie odbudowując naderwane włókna mięśniowe, zwiększając możliwości regeneracyjne i w procesie adaptacji doprowadza do zwiększenia siły i wytrzymałości – co poprawia wygląd poprzez widoczniejsze umięśnienie i ułatwia spalania kalorii – nasze ciało więcej energii zużywa na treningu bo może więcej – czyli więcej spalamy i pozbywamy się oponek, wałeczków itd.

5 posiłków dziennie zmieni wasz metabolizm w miesiąc!

Dobrze przygotowany organizm zacznie wam się odwdzięczać coraz lepszymi wynikami które będą widoczne gołym okiem – nie tylko szczuplejsza sylwetka, ale zdrowsze włosy skóra, paznokcie i nastawienie bogate w energię!

ZACZNIJ TRENOWAĆ W DOMU !

Rozgrzewka jest częścią treningu i bardzo często od jej jakości zależy to jak przebiegnie cały trening. Jest to czas na integrację umysłu z ciałem. Dlatego bardzo ważne jest żeby skoncentrować się podczas rozgrzewki.

Koncentracji tej sprzyjać będzie stworzenie odpowiedniego środowiska na trening – telewizor wyłączony, wiadomości z radia raczej zastąp plejlistą która rozpocznie się energetycznie i nakręcać cię będzie do końca treningu, ze spokojną, kojącą muzyką na koniec. Telefon warto wyciszyć i zostawić w innym pomieszczeniu.

Mata jest bardzo pożądanym urządzeniem treningowym. Stopy powinny mieć stabilne podłoże, więc jeśli nie użyjecie butów sportowych, to tak przygotujcie się na trening żeby się nie ślizgać. Jeśli trening wymaga podskoków, przeskoków itp., znajdzie sobie strefę na wykonywanie takich ćwiczeń – podłoga wykładana kafelkami nie będzie tak zatruwać życia sąsiadów, którzy poirytowani stukaniem zaczną odwdzięczać się wizytą lub pukaniem w kaloryfer.

Potraktujcie podstawowe ruchy rozgrzewkowe jako swojego rodzaju przegląd stanu każdego przegubu, oraz ich łagodne rozruszanie. Krążenie każdym stawem po 15 razy w każdą stronę stworzy świetne podłoże pod dalsze elementy rozgrzewki.

Ruchy rozpoczynamy łagodnie od największych części ciała, po te najbardziej skrajne => czyli kolejno: biodra; kolana; barki; łokcie; kostki; nadgarstki. Dalej czas na ruchy złożone z użyciem bioder, kolan i barków. Potem czas na delikatny trucht w miejscu z bardziej dynamicznymi ruchami obręczy barkowej. Rozgrzewka powinna trwać przynajmniej 7 minut.

 Skracanie rozgrzewki nie opłaca się POCZĄTKUJĄCYM !

Na koniec rozgrzewki powinniśmy być lekko zasapani i spoceni – to znak że ciało jest gotowe na wyzwanie 🙂

To jest twój trening, to są twoje zasady

Nigdy nie kontynuujcie ćwiczenia które sprawia wam ból – na początku znajdujemy ćwiczenia które są dla nas jak najbardziej przyjazne, nie powodują dużych napięć na małych powierzchniach stawów, czy mniejszych grupach mięśniowych – znana maksyma „no pain no gain” czyli bez bólu nie zyskasz postępu odnosi się do pewnego rodzaju bólu/pieczenia który pojawia się stopniowo na skutek coraz intensywniejszego ukrwienia mięśnia oraz nadrywania jego przyczepów. Takich doświadczeń jednak nie powinny mieć osoby początkujące, u których aparat ruchu/całe ciało zaczyna się uczyć i adaptować do większych napięć i intensywniejszej pracy.

• „Mniej znaczy więcej” ta zasada jest jak najbardziej pożądana w podejściu do treningu. Zamiast sięgać po wachlarz wielu ćwiczeń, lepiej skupić się na podstawowych, najbardziej naturalnych ruchach, a podczas ich wykonywania wprowadzać zmiany jakościowe – zatrzymania w środkowej fazie ćwiczenia, spowolnienie fazy ekscentrycznej ruchu (ostatnia faza ćwiczenia). Dodatkowo należy pamiętać że początkowe zachłyśnięcie się treningami nie powinno doprowadzać do tego że musimy trenować codziennie – czas na regenerację jest bardzo ważny, a skrajne postawy nie przynoszą nic dobrego naszemu ciału i umysłowi – nie ma czegoś takiego jak zdrowe uzależnienie 😉

Spożywanie alkoholu, palenie papierosów znacznie obniżają zdolności naszego ciała do regeneracji oraz efektywnej adaptacji i kształtowania sylwetki. Pamiętając o tym, wiedzmy że dzień po imprezie lepiej iść na spokojny spacer zamiast brać się za trening, a jeśli już jesteśmy uzależnieni od nikotyny to postarajmy się zrobić jak najdłuższą przerwę od palenia przed, i po treningu – w trakcie również:). Palenie rzucić, a alkohol ograniczyć to najlepsze rozwiązanie.

Nie musimy być efektywni, nie musimy podejmować najlepszych decyzji, nie musimy się starać wypaść dobrze, nie ma potrzeby oceniać czegoś co za każdym razem jest tworzone od nowa, to jest twój trening, to są twoje zasady.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: